Kurz: Čeština pro zahraniční lékaře/lékařky
Téma: Lidské tělo
Srdce, tepny a žíly
Upozornění: Všechna cvičení se otevírají v novém okně. Zkontrolujte si, zda nemáte zablokovaná okna pop-up ve svém prohlížeči.
Přečtěte si následující text.
Srdce, tepny a žíly
Srdce je uloženo v dolní části mezihrudí, v osrdečníku. Přepážkou je rozděleno na pravou a levou polovinu. Každá polovina se dělí na předsíň a komoru. Srdeční dutiny jsou vystlány nitroblánou srdeční, která vytváří také srdeční chlopně. Srdeční sval je vyživován krví z věnčitých tepen. Tyto tepny se v srdeční svalovině rozvětvují v konečné tepénky. Při jejich zúžení dochází v příslušném úseku srdeční svaloviny k nedostatečnému zásobení krví a při jejich uzávěru k ischemické nekróze, infarktu srdečního svalu.
Periodickou činnost srdce, smršťování a ochabování svaloviny, zajišťuje tzv. převodní systém srdeční. Při stažení svaloviny se uzavřou chlopně cípaté, otevřou chlopně poloměsíčité a krev je vypuzena do velkých cév. Při ochabnutí svaloviny jsou uzavřeny chlopně poloměsíčité, otevřeny chlopně cípaté a krev proudí ze síní do komor.
Tepny vedou okysličenou krev. Stěna tepen je silná, pevná a pružná a tvoří ji tři vrstvy: vnitřní (nesmáčivá), prostřední (svalová s příměsí elastického vaziva) a povrchová (s pletení sympatických nervových vláken). Tlak krve v tepnách se mění v závislosti na systole a diastole. Proudění krve napomáhá elasticita tepen. Žíly vedou okysličenou krev z obvodu těla k srdci. Stavba žil je také třívrstevná, ale podstatně tenčí.
Cvičení I – Doplňte do následujících vět správné výrazy.
Cvičení II – Přiřaďte k následujícím latinským výrazům jejich české ekvivalenty.
Návrat na rozcestí tématických okruhů.