Kurz:  Čeština pro zahraniční lékaře/lékařky Oddíl
Téma: Lidské tělo

Trávicí systém - hlavový a hrudní oddíl trávicí trubice
 
 
Upozornění: Všechna cvičení se otevírají v novém okně. Zkontrolujte si, zda nemáte zablokovaná okna pop-up ve svém prohlížeči.
 
Přečtěte si následující text.
 

Trávicí systém - hlavový a hrudní oddíl trávicí trubice 

 
Ústní dutina je prostor ohraničený patrem, rty a tvářemi. Spodinu dutiny ústní tvoří jazyk, připojený svaly k dolní čelisti. Jazyk je tvořen příčně pruhovanými svaly. Kořen jazyka je fixován k jazylce. Zuby v dutině ústní jsou seřazeny do horního a dolního oblouku. Každý zub je složen z korunky vyčnívající z dásně, z krčku a kořene. V zubu je dutina vyplněná zubní dření, která má podobnou stavbu jako řídké vazivo. Dřeň je bohatě inervována a prokrvena. Zub je v oblasti korunky kryt sklovinou. Převážnou část zubu tvoří dentin. Dentin připomíná svou strukturou kost. V rozsahu kořene je zub kryt cementem. Cement má stavbu kosti. Kořenem zubu prochází do dřeňové dutiny kanálek.
Slinné žlázy jsou buď rozptýleny v podslizničním vazivu tváří, patra a předsíně ústní dutiny, nebo tvoří objemné párové žlázy. Největšími slinnými žlázami jsou žláza příušní, dále žláza podčelistní a žláza podjazyková.
Hltan je trubice nálevkovitého tvaru. Podle vztahu hltanu k nosní a ústní dutině a k hrtanu rozeznáváme: nosohltan, ústní část hltanu a hrtanový úsek hltanu. Eustachova trubice spojuje nosohltan se středoušní dutinou, a tak vyrovnává tlak vzduchu ve středouší. Hltan přechází na úrovni prstenčité chrupavky hrtanu do trubicovitého jícnu. Jícen je svalová trubice, která spojuje hltan se žaludkem. Stavba stěny jícnu je stejná jako u ostatních trubicovitých orgánů trávicího systému: v horní části je svalovina příčně pruhovaná, která v dolním úseku přechází do hladké svaloviny břišního oddílu trávicí trubice.

Ke cvičeníCvičení I – Doplňte do následujících vět správné výrazy.
Ke cvičeníCvičení II – Přiřaďte k následujícím latinským výrazům jejich české ekvivalenty.
Návrat na rozcestí tématických okruhů.

X
Geben Sie Ihren IMED-KOMM-EU-Benutzernamen ein.
Geben Sie hier das zugehörige Passwort an.
Laden