Kurz:  Čeština pro zahraniční lékaře/lékařky Sacharid
Téma: Lidské tělo

Složení potravy
 
 
Upozornění: Všechna cvičení se otevírají v novém okně. Zkontrolujte si, zda nemáte zablokovaná okna pop-up ve svém prohlížeči.
 
Přečtěte si následující text.
 

Složení potravy

 
Bílkoviny by měly tvořit asi 15 % denní dávky potravin. V organismu jsou využívány především k obnově a  nové tvorbě vlastních bílkovin. Jsou nenahraditelnou složkou potravy, kterou není možné chemicky vytvořit, ani z tuků, ani z cukrů. Sacharidy mají jednak stavební funkci, jednak jsou hlavními zdroji energie, a proto má jejich podíl v průměrné stravě tvořit asi 55 - 65 %. Optimální podíl tuků v denní stravě by se měl pohybovat v rozmezí 20 - 30 %. Sodík a chlór zajišťují osmotický tlak krve a mimobuněčných tekutin. Vápník je jednak nezbytný pro mineralizaci kostí a zubů, jednak snižuje nervovou dráždivost. Draslík je nutný pro svalovou a nervovou činnost. Fosfor je součástí řady organických sloučenin. Asi 80 % fosforu je uloženo v kostech, kde společně s vápníkem zajišťuje mechanickou pevnost kostí. Železo se spojuje s jedním typem bílkovin na tzv. feritin. Je využíváno ke stavbě hemoglobinu. Jód je v organismu vázán především na hormony štítné žlázy. Fluór je nezbytný pro vývoj zubů. Ke stopovým prvkům patří např. kobalt a zinek.
Vitamíny jsou „přídatnými složkami“ potravy. Organismus člověka si je většinou nedovede vytvořit. Vitamíny zasahují v nepatrných množstvích do různých chemických reakcí – udržují přeměnu látek a energie, ale nejsou stavebními součástmi buněk a tkání. Chemicky jde o velmi různorodou skupinu látek. Nedostatek vitamínů v potravě nebo přívod jednotvárné potravy chudé na určitý vitamín vede k jejich snížení v těle, popřípadě až k úplné absenci. Je-li vitamínů nadbytek, ukládají se ve tkáních a vylučují se močí. Lidský organismus má i určitou zásobu vitamínů v játrech. Nadbytek některých vitamínů může vést k poruchám orgánových funkcí.

Ke cvičení
Cvičení I – Seřaďte následující informace v pořadí, v jakém se vyskytly v textu.
Ke cvičeníCvičení II – Utvořte správné dvojice slov.
Návrat na rozcestí tématických okruhů.

X
Geben Sie Ihren IMED-KOMM-EU-Benutzernamen ein.
Geben Sie hier das zugehörige Passwort an.
Laden