Kurz: Čeština pro zahraniční lékaře/lékařky
Téma: Lidské tělo
Močový systém a vylučování - ledvina
Upozornění: Všechna cvičení se otevírají v novém okně. Zkontrolujte si, zda nemáte zablokovaná okna pop-up ve svém prohlížeči.
Přečtěte si následující text.
Močový systém a vylučování - ledvina
Ledvina je párová žláza typického fazolovitého tvaru, uložená po obou stranách bederní páteře v retroperitoneálním prostoru. Ledviny jsou obaleny tukovým polštářem, který tvoří mechanickou ochranu. Tkáň ledvin se dělí na kůru a dřeň. V kůře ledviny jsou Bowmanovy váčky s cévním klubíčkem, glomerulem. V cévním klubíčku se filtruje protékající krev a prvotní moč odtéká močovým pólem Bowmanova váčku do odvodného kanálku, tubulu. Na kanálku rozlišujeme několik částí. Kanálek druhého řádu přechází ve sběrný kanálek. Klubíčko a odvodný kanálek v celém rozsahu tvoří jednu funkční jednotku, tzv. nefron.
V každé ledvině je přibližně 1 milión nefronů a funkce ledvin je výsledkem činnosti všech těchto nefronů. Činnost nefronu rozdělujeme na glomerulární filtraci, tubulární resorpci a sekreci. V glomerulech vzniká ultrafiltrát (primární moč), který má stejné složení jako plazma, až na to, že neobsahuje žádné bílkoviny. V tubulech pak dochází k dalšímu zpracování ultrafiltrátu, z 99 % se vstřebává voda, dále se vstřebávají minerály, glukóza, aminokyseliny a řada dalších látek. Tubulární resorpce je velice důležitý děj, neboť umožňuje, aby byl ultrafiltrát zpracován podle aktuálních potřeb organismu. Mimo tubulární resorpci existuje ještě i tubulární exkrece. Konečným produktem tubulárního zpracování ultrafiltrátu je definitivní moč.
Cvičení I. – Utvořte správné dvojice slov.
Cvičení II. – Přiřaďte k následujícím latinským výrazům jejich české ekvivalenty.
Návrat na rozcestí tématických okruhů.