Kurz: Čeština pro zahraniční lékaře/lékařky
Téma:  Léčba/operace

Zánět plic (pneumonie)

 Upozornění: Všechna cvičení se otevírají v novém okně. Zkontrolujte si, zda nemáte zablokovaná okna pop-up ve svém prohlížeči.

       Přečtěte si následující text
 
Zánět plic (pneumonie)
 
Zánět plic je časté akutní onemocnění charakterizované zánětlivými změnami v plicní tkáni. Má různé příčiny, nejčastěji bakteriální a virové, druhotně vzniká zánět u oslabených osob. Klinický obraz je pestrý, typický je však náhlý začátek potíží s teplotou, kašlem a vykašláváním sputa. Dalšími příznaky jsou únava, bolest hlavy, svalů nebo kloubů. Někdy se na rtu vyskytne opar. Tento základní obraz bývá často podle jednotlivých typů pneumonií pozměněn.
Pneumonii dělíme na primární a sekundární. Primární zánět plic vzniká náhle, za plného zdraví, sekundární záněty plic jsou v podstatě komplikací jiných onemocnění.
Pneumonii dále dělíme podle rozsahu a charakteru plicního zánětu na
 
  • lobární pneumonii, kdy zánět postihuje celý plicní lalok (v současné době je vzácná)
  • bronchopneumonii, kdy zánět nepravidelně postihuje drobnější okrsky plic (lalůčky); infekce a zánět obvykle přestupují z bronchů do plicní tkáně;
  • atypickou pneumonii, kdy zánět postihuje bronchy, v plicích pouze vmezeřenou tkáň, plicní sklípky jsou nepostiženy.
 
V komplexní terapii je rozhodující podávání antibiotik. Symptomatická léčba je na začátku onemocnění zaměřena na odstranění dráždivého neproduktivního kašle, později naopak na usnadnění vykašlávání. Vysoká teplota se snižuje antipyretiky. V péči je nutné věnovat velkou pozornost osobám starým nebo oslabeným dlouhodobou těžkou nemocí. Dáváme je do zvýšené polohy, dbáme na dostatečný přívod tekutin (je typické, že staří pacienti ztrácejí pocit žízně a tekutiny sami nevyžadují) a pacienta vedeme ke správnému dýchání.

Ke cvičení
Cvičení I. – Uveďte, které z následujících informací se nevyskytují v textu.
Ke cvičeníCvičení II. – Na základě informací z textu tvořte vhodná spojení slov.
Návrat na rozcestí tématických okruhů.

X
Geben Sie Ihren IMED-KOMM-EU-Benutzernamen ein.
Geben Sie hier das zugehörige Passwort an.
Laden